Spotter

W większości jednostek specjalnych zespół snajperski składa się z dwóch osób: snajpera i obserwatora, czyli spottera (zasady korpomowy przenikają także do środowisk wojskowych). Zadaniem obserwatora jest wykrywanie celów, podawanie snajperowi wszystkich potrzebnych informacji (takich, jak odległość i warunki atmosferyczne), a po oddaniu strzału – potwierdzenie trafienia. Dzięki temu snajper może maksymalnie skupić się na swoim zadaniu: oddaniu celnego strzału. Mężczyzna, w dużej mierze, powinien działać jak snajper: efektywnie realizować swoje cele w nieprzyjaznym środowisku. Dlatego dobrze jest mieć w życiu kogoś, kto będzie pełnił funkcję spottera.

Funkcja spottera w życiu może być realizowana na różne sposoby: przez żonę lub dziewczynę, przez przyjaciela, przez stałego spowiednika albo kierownika duchowego, kogoś, komu po prostu ufasz i pewnie na wiele innych sposobów. Kluczowe jest, żeby był to ktoś, kto naprawdę Cię zna i potrafi powiedzieć Ci prawdę. Obecność takiej osoby (lub paru osób) przyda Ci się przynajmniej z dwóch powodów.

Snajper współpracuje z obserwatorem po to, żeby skupić się tylko i wyłącznie na realizacji swojego zadania. To jest główny powód, dlaczego warto mieć obserwatora także w swoim życiu. To Ty wyznaczasz sobie cele i odpowiadasz za ich realizację – nikt z Ciebie nie zdejmie tej odpowiedzialności. Ale zaufany spotter może pomóc Ci zrobić to jak najlepiej. Dzięki niemu będziesz mógł popatrzeć na swoje życie mniej subiektywnie. Często dzięki temu, co usłyszysz od swojego spottera będziesz mógł zauważyć, że wyznaczasz sobie cele zupełnie nie pasujące do Twojej specjalności albo że podejmujesz działania, które nie prowadzą Cię do celu, który w sobie odkryłeś.

snajper słucha swojego spottera, ale sam ustawia broń, sam celuje i sam oddaje strzał – z pełną odpowiedzialnością

Drugą korzyścią z posiadania obserwatora – i powodem, dla którego musi to być osoba szczera i zaufana – jest to, że ktoś taki nie pozwoli Ci na słabość. Będziesz miał obok siebie kogoś, kto Ci powie, że dajesz ciała w ważnej sprawie i powinieneś się za coś zabrać. Nawet, jeśli sam uciekasz od zauważania takich rzeczy.

Jak widzisz – spotter może pełnić ważną rolę, szczególnie w krytycznych momentach w życiu. Z tego względu nie warto za swojego spottera uważać byle kogo. A jeśli przed chwilą pomyślałeś „Nie mam nikogo takiego, muszę go szybko znaleźć” – nie warto się spieszyć. Jeśli miałbyś mieć słabego obserwatora, który Cię nie zna i któremu nie ufasz – lepiej i tak poradzisz sobie bez niego. Ale możesz zacząć szukać w swojej sekcji i nie tylko osoby, która mogłaby zostać Twoim spotterem.

Jak już kogoś takiego znajdziesz – najlepiej porozmawiaj z nim o tym i ustalcie zasady współpracy. Nie chcę tutaj niczego narzucać, bo sam najlepiej wiesz, jakie mechanizmy współpracy zadziałają dla Ciebie najlepiej. Ale podrzucę tylko jedną radę: módlcie się nawzajem za siebie.

Snajper słucha swojego spottera, ale potem sam ustawia broń, sam celuje i sam oddaje strzał – z pełną odpowiedzialnością za to, czy trafi, czy nie. Podobnie jest w życiu – tylko Ty możesz najlepiej zrozumieć swoją specjalność, tylko Ty najlepiej czujesz, kiedy ją realizujesz i tylko Ty odpowiadasz za swoje decyzje. Ale dzięki dobremu spotterowi będziesz mógł łatwiej realizować siebie i szybciej wyeliminujesz to, co oddala Cię od Twojej specjalności.