SERE – Ucieknij

Początkowo kurs SERE był przeznaczony dla pilotów wojskowych, którzy po zestrzeleniu mogli znaleźć się na terytorium wroga. Jeśli udało im się przeżyć, ale nie udało im się unikać kontaktu z przeciwnikiem, trafiali do niewoli, gdzie musieli stawić opór i, w sprzyjających warunkach, uciec. W ramach wielkopostnego kursu SERE został mi do opisania już tylko ten ostateczny element – ucieczka.

Tak naprawdę właśnie z ucieczki wziąłem pomysł na cały kurs SERE jako serię wpisów w Wielkim Poście. Bo, chociaż w Raju ludzie nie mieli problemu z przeżyciem, nie wyszło nam tam unikanie i znaleźliśmy się w niewoli, z której nie mieliśmy szansy uciec.

Dzisiaj zaczęło się Triduum Paschalne – wspomnienie najważniejszej akcji odbicia w historii ludzkości. Trzy dni, które trwają łącznie dni cztery, a tak naprawdę stanowią jeden dzień. Chyba mój ulubiony czas w roku.

To jest właśnie czas, kiedy Bóg Ci daje możliwość ucieczki od wszystkiego, czego nie powinno być w Twoim życiu. Ucieczki ze starego człowieka w nowe stworzenie. Ryzykuje, osłania Cię, poświęca się i wygrywa, otwierając każdemu z nas drogę ucieczki. Wykorzystaj to.

Dzięki Jacek Szymczak na Twitterze

Na te trzy dni chcę Ci podsunąć trzy teksty, które swego czasu na mnie wywarły ogromny wpływ. Pierwsze dwa to hymny „Sław języku”, związane z Wielkim Czwartkiem (bardziej znany, chociaż głównie z ostatnich dwóch zwrotek) i Wielkim Piątkiem. Trzeci – fragment starożytnej homilii na Wielką Sobotę. Jeśli masz ochotę – poświęć każdemu z nich chwilę uwagi dzisiaj, jutro i w sobotę. Wierzę, że pomogą Ci one w lepszym przeżyciu tego czasu bo jeszcze nie spotkałem mężczyzny, do którego one nie trafiły.

Dzisiaj zaczęło się Triduum Paschalne – wspomnienie najważniejszej akcji odbicia w historii ludzkości.

Ze względu na Triduum, następny wpis ukaże się dopiero w sobotę wieczorem. Już w Wielkanoc. Już w czymś nowym.

PS. Naszło mnie dzisiaj: jeśli ktoś chodzi na Mszę Świętą jedynie od święta, to ostatnio może odnieść wrażenie, że do kościoła idzie się tylko wtedy, jak pada śnieg.