Konkret (Mt 5,17-37)

Na końcu dzisiejszej Ewangelii padają bardzo ważne słowa: „Niech mowa będzie tak, tak; Nie, nie”. Jak więc powinien mówić mężczyzna?

taktak_nieniePo pierwsze – mężczyzna powinien być określony. Tak lub nie – nie ma „może”. Oczywiście, czasem potrzeba czasu na wyrobienie sobie zdania, ustosunkowanie się do wydarzeń i poglądów, refleksji i zastanowienia się. Ale ten stan „nieokreślenia” ma być tylko przejściowy i nie można w nim trwać. Określ się w stosunku do otaczającej Cię rzeczywistości.

Po drugie – jako mężczyzna skup się na działaniu, a nie mówieniu. Więc mów konkretnie. „Tak” i „nie” to w wielu przypadkach wystarczające odpowiedzi, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas.

Po trzecie – bądź jednoznaczny. Jak mówisz „tak”, to działaj na tak. Jak mówisz „nie” – działaj na nie. Ale zawsze działaj tak, jak mówisz. Bo jesteś po to, żeby działać i właśnie to, co robisz, daje świadectwo o Tobie i Twoich ideałach.

Pewnie wielu z Was kojarzy zebrania, które trwają godzinami i nic nie wnoszą albo długie dokumenty, z których nic nie wynika. Coś się stało, że zaczęliśmy za dużo gadać, owijać nasze niepowodzenia albo brak zdecydowania w piękne słowa, mówić niezgodnie z przekonaniami albo żeby ktoś się odczepił, a potem robić po swojemu…

Tyle wystarczy. Jeśli zgodzisz się z poprzednim akapitem, powiedz „tak” i zacznij działać na „tak”. Jeśli nie – możesz mówić dużo i nic nie zrobić.