Kamizelka taktyczna

Chociaż kamizelkę taktyczną widać na większości zdjęć operatorów (a już na pewno na wszystkich zdjęciach z ćwiczeń i operacji), osoby niezainteresowane tematem bardzo rzadko zwracają na nią uwagę. A jest to bardzo ważny element wyposażenia – dzięki niej operator wie, że ma pod ręką to, co jest mu potrzebne.

Są różne modele kamizelek taktycznych – jedne mają ustalony układ kieszeni, inne pozwalają na dowolną konfigurację tego, co i gdzie operator będzie miał przyczepione. Są też czerwone lub czerwono-granatowe kamizelki taktyczne dla ratowników, pozwalające zawsze mieć w zasięgu ręki najbardziej potrzebne elementy apteczki. Są też zwykłe kamizelki, które sprzedający nazywają „taktycznymi” i przez to odpowiednio podnoszą cenę. Ale ten wpis nie będzie szafiarski. Chcę Cię przekonać do tego, że coś bardzo zbliżonego do kamizelki taktycznej zawsze masz ze sobą w swoim życiu. Coś, co pozwoli Ci być szczęśliwym już po przeczytaniu tego wpisu.

Wydaje mi się, że bardzo mało osób teraz w to wierzy, ale masz w tym momencie wszystko, czego potrzebujesz żeby być w życiu szczęśliwym. Jesteś jak operator, który przed operacją dokładnie zastanowił się, do jakiego wyposażenia musi mieć szybki dostęp i odpowiednio ułożył wszystko na swojej kamizelce taktycznej. Wszystko, czego potrzebujesz do szczęścia masz dokładnie przy sobie. Jeśli tego nie widzisz – być może uległeś jednej z trzech iluzji, które często nie pozwalają ludziom być szczęśliwym.

Pierwsza iluzja to przekonanie, że szczęście wynika z czynników zewnętrznych. Że żeby być szczęśliwym, musisz mieć samochód, dom, telewizor, jeść w restauracji, pić mleko sojowe, spędzić wakacje na tropikalnych wyspach (najlepiej, oczywiście, wszystko na kredyt), być sam albo mieć rodzinę, mieć pracę z określoną pensją i tak dalej. Według mnie ze szczęściem jest podobnie, jak z jakością życia – zależy od Twojego nastawienia a nie tego, co Cię otacza. Szczęście jest stanem wynikającym z tego, co masz w sobie. A jeśli tak – to możesz je osiągnąć otoczony dokładnie tym, co teraz masz dookoła siebie. Rozejrzyj się teraz i podejmij decyzję, że dokładnie w tym, co masz dookoła siebie, jesteś szczęśliwy.

Drugą iluzją jest dziwne przeświadczenie, że szczęście polega na bierności (lub możliwie małym wydatkowaniu energii). Że szczęśliwy będziesz tylko, jeśli będziesz siedział i nic nie robił. Najlepiej jeśli będziesz mógł to zrobić w odpowiednim otoczeniu – patrz akapit wyżej – bo najbardziej szczęśliwy będziesz przy własnym domu z basenem albo na tropikalnej wyspie. Może są osoby, które faktycznie tak mają, ale zdecydowana większość osób, które spotkałem, przy próbach osiągnięcia takiego szczęścia jedynie doświadcza frustracji „No dlaczego nie jestem szczęśliwy/a, skoro już prawie nic nie robię?”. Z moich obserwacji wynika, że ludzie szczęśliwi są raczej ludźmi aktywnymi, więc dążenie do bierności jest oddalaniem się od szczęścia. Ja sam zauważyłem, że im bardziej jestem szczęśliwy, tym widzę więcej możliwości działania. Żeby więc pokonać tę przeszkodę podejmij decyzję, że jesteś szczęśliwy robiąc to, co robisz. Albo jeszcze więcej.

Ostatnią iluzją – przez którą wpadłem na porównanie do kamizelki taktycznej – jest twierdzenie, że do szczęścia czegoś Ci brakuje. Że będziesz mógł być szczęśliwy dopiero, jak coś się zmieni – najlepiej przybliży Cię do otoczenia się większą ilością rzeczy albo leżenia i nie robienia niczego. Ściema. Masz wszystko, czego potrzebujesz, żeby być szczęśliwym tu i teraz. Po prostu. Nie musisz nic sobie kupować, nie musisz robić więcej albo mniej. Musisz jedynie zauważyć, że możesz być szczęśliwy – na przykład przez odrzucenie iluzji, o których piszę – i podjąć decyzję, że to wybierasz.

masz w tym momencie wszystko, czego potrzebujesz żeby być szczęśliwym

Jeśli operator ma na kamizelce taktycznej podstawową apteczkę i ktoś z jego sekcji zostanie ranny – w czasie akcji nie będzie biegł do najbliższej apteki, żeby kupić bandaże i gaziki jałowe. Niestety, wiele osób szuka szczęścia właśnie w podobny sposób. Jeśli nie wierzysz w to, że możesz być szczęśliwy w tym momencie – sprawdź czy nie dałeś się oszukać jednej ze ściem, o których napisałem w tym wpisie. I podejmij decyzję, że tu i teraz masz wszystko, czego potrzebujesz do bycia szczęśliwym. To prostsze, niż się wydaje.