HK416

Karabinek HK416 to chyba najpopularniejsza broń wśród operatorów jednostek specjalnych na świecie. Każdy operator, który go używa, musi umieć go rozłożyć, wyczyścić, złożyć, poradzić sobie z zacięciem i zrobić z karabinkiem jeszcze parę innych rzeczy praktycznie z zamkniętymi oczami. Nie mówiąc nawet o tym, że parametry i zasady użytkowania swojego karabinka musi znać na pamięć. A jak Tobie idzie obsługa narzędzi Twojej codziennej pracy?

Zacznę od przypomnienia filmu, o którym pisałem przy wpisie dotyczącym fajnej pracy, który tak naprawdę zainspirował dawno temu ten wpis:

I uważam, że powinieneś dążyć do właśnie takiej sprawności w obsłudze tego, czym pracujesz na co dzień. Niezależnie od tego, czy jest to komputer, maszyna drukarska, dziennik, suwnica, kocioł, łopata czy jeszcze coś innego.

powinieneś znać swoje narzędzia pracy jak najlepiej na poziomie wyższym od tego, którego potrzebujesz

Od tego, jak dobrze znasz podstawowe narzędzia swojej pracy zależy nie tylko Twoja efektywność w realizacji codziennych zadań. Im lepiej znasz te narzędzia, tym bezpieczniej dla siebie i swoich współpracowników pracujesz. Tym szybciej i lepiej poradzisz sobie w sytuacjach nietypowych i stresujących, które raczej na pewno z czasem pojawią się w Twojej pracy. Tym bardziej będziesz elastyczny, jeżeli będziesz chciał (albo musiał) zmienić pracę. I tym mniej będziesz musiał się nauczyć, jeśli nagle pojawi się przed Tobą zadanie, z którym naprawdę nie potrafisz sobie poradzić.

Oczywiście, wszystko warto robić w granicach rozsądku. Żołnierz nie musi wiedzieć, jak produkuje się język spustowy do karabinka. Pisarz nie musi znać metod programowania edytora tekstu. Nauczyciel nie musi wiedzieć, jak wytwarza się tablicę interaktywną. I tak dalej. Powinieneś znać swoje narzędzia pracy najlepiej, jak możesz na poziomie odrobinę wyższym od tego, który jest Ci potrzebny.

Chciałem Cię zachęcić, żebyś oglądając film Instructor Zero zastanowił się, jakie naprawdę są Twoje podstawowe narzędzia pracy (ja bardzo długo oszukiwałem się, że jest to sprzęt laboratoryjny zanim przyznałem, że to po prostu komputer z pakietem biurowym) i jak dobrze je znasz. Taka refleksja może pomóc Ci odkryć w Tobie nowe cele, dzięki którym zobaczysz nowe kierunki swojego rozwoju. A do tego zyskasz wszystkie profity wymienione dwa akapity wyżej. Myślisz, że warto?