Hełm

Chociaż żołnierze Wojsk Specjalnych mają pewną dowolność w wyborze wyposażenia na akcję i często prezentują się w czapkach, w czasie akcji hełm jest często niezbędnym wyposażeniem operatora. Chroni to, co najważniejsze – głowę – przed odłamkami i urazami mechanicznymi. Bo głównym narzędziem pracy operatora jest jego mózg i od tego organu często zależy nie tylko życie konkretnego żołnierza, ale także sukces całej operacji.

Twój sukces też głównie zależy od tego, czy osiągniesz go w swojej głowie. I ten „sukces w głowie” musisz chronić – podobnie jak hełm chroni głowę operatora – przed wszystkimi odłamkami ze świata zewnętrznego, które będą chciały ją zniszczyć.

We wpisie o wykryciu celu pisałem o wizualizacji celu w procesie planowania. Kiedyś uważałem, że jest to etap dziwny i zbędny. Dopóki nie przeczytałem „Czerwonego kręgu” Brandona Webba (jedna z lepszych książek o SEAL’sach, jakie czytałem). Były instruktor US Navy SEAL’s i prezes Red Circle Fundation opisuje w tej książce, jak wprowadził do szkolenia snajperów metodę programowania umysłu (mental managament). Metoda ta polega na częstym wyobrażaniu sobie celu, który planujesz osiągnąć. Może to być chwila samego osiągnięcia sukcesu, może być moment tuż przed lub tuż po jego osiągnięciu, może być jakiś kluczowy etap realizacji.

Brzmi prosto, prawda? Jeden z pilotów zestrzelonych w Wietnamie i przetrzymywany przez parę lat w obozie Vietkongu tylko dzięki temu poprawił swoje wyniki w grze w golfa. Siedząc w kilkumetrowej celi rozgrywał partie golfa we własnej głowie. Późniejsze badania wykazały, że wizualizacje ćwiczeń fizycznych pozwalają na pewnym poziomie uzyskać podobne wyniki, jak prawdziwy trening!

Twój sukces zaczyna się w głowie. Pozwól sobie na chwilę relaksu, w czasie której wyobrazisz sobie dokładnie sukces, który chcesz odnieść w najbliższym czasie. Pomyśl, gdzie go odniesiesz, jak się będziesz wtedy czuł, co zobaczysz, jakie zapachy poczujesz, co zrobisz tuż po jego osiągnięciu. Uwzględnij jak najwięcej szczegółów. Dzięki temu sukces już zaistnieje w Twojej głowie. A twój organizm będzie podświadomie dążył do osiągnięcia stanu, na który zaprogramowałeś swój mózg.

zdjęcie: commons.wikimedia.org, CC-0

Pewnie wiesz, że Twój organizm ma problem z rozróżnieniem snu od rzeczywistości. Podobnie zadziała dobrze przeprowadzona wizualizacja – Twój mózg uzna, że wyobrażony sukces jest już osiągnięty, co zwiększy Twoją motywację do jego osiągnięcia. Dodatkowo, Twój organizm przygotuje się na stres i uczucia negatywne, które mogą się w Tobie pojlawić w czasie realizacji celu, dzięki czemu będzie Ci łatwiej przez nie przejść.

Lanny Bassham, olimpijski mistrz w strzelectwie sportowym, który sformalizował system programowania umysłu, zdobył swoje złoto olimpijskie właśnie dlatego, że decydujący strzał oddał już wcześniej wiele razy w głowie. Pozwoliło mu to nie czuć stresu, gdyż doskonale znał już sytuację, w której w czasie finałowego strzelania znalazł się po raz pierwszy.

Dzięki swojej wyobraźni możesz zaprogramować swój umysł na osiągnięcie konkretnych sukcesów. Taka wizualizacja może pełnić rolę hełmu, który ochroni Cię, gdy będziesz miał naprawdę dość i będziesz chciał porzucić realizację ważnych dla Ciebie celów. Takich „odłamków” słabości na pewno poleci w Twoją stronę wiele, więc zainwestuj czasem kilkanaście minut w darmowy hełm.