Błąd

Gdy byliśmy w liceum, mój przyjaciel pewnego dnia zasłynął stwierdzeniem „Prawdziwy komandos uczy się na błędach. I najlepiej, żeby to były błędy innych”. Chociaż było to powiedziane w żartach, w kontekście bycia mężczyzną dotyczyło bardzo ważnej kwestii dla mężczyzny. Bo każdy popełnia błędy. Różnice pomiędzy mężczyznami widać dopiero w tych, co robią po błędzie.

Przede wszystkim chciałbym zdefiniować błąd jako pewną decyzję, której mężczyzna nie powinien podejmować. Uważam, że wszystko, co nazywamy „błędem” można sprowadzić do decyzji na pewnym etapie realizacji pewnego celu. Może to być decyzja pójścia gdzieś, oglądnięcia jakiejś strony internetowej, porozmawiania z kimś, wykonania konkretnego ruchu. Taka definicja pozwala zauważyć, jak duży masz wpływ na swoje życie. Ale może też ona dostarczyć pewnych trudności. Przede wszystkim: skutki błędnej decyzji mogą nie być widoczne od razu, co utrudnia zidentyfikowanie momentu popełnienia błędu. Po drugie: przy takiej definicji naprawdę nie możesz zwalić swoich błędów na dowolne czynniki zewnętrzne.

zdjęcie: commons.wikimedia.org, CC-0

Podstawowa rzecz, jaka z tego wynika to fakt, że odpowiadasz za swoje błędy. Bo to były Twoje i tylko Twoje decyzje. Mogą one mieć większy lub mniejszy wpływ na Twoje życie, ale nie próbuj zwalać ich na kogoś innego. Może nie brzmi to zbyt budująco, ale takie podejście pozwoli Ci być wolnym. Kiedyś spodobało mi się stwierdzenie, że wolność jest proporcjonalna do odpowiedzialności, jaką ponosimy za swoje decyzje. Więc jeśli chcesz mieć maksimum wolności, musisz też przyjąć maksimum odpowiedzialności.

Pamiętaj też, że błędy popełnia każdy Różnica jest w tym, jak się zachowujemy po ich popełnieniu. Przede wszystkim przyznaj się, że coś zrobiłeś nie tak, jak powinieneś. Uświadom sobie to i zaakceptuj. Następnie, jeśli jest to możliwe, wycofaj się z popełnionego błędu. Nie możesz w nim żyć.. Jeśli uznałeś, że jakaś decyzja była zła i da się ją jeszcze zmienić – zrób to. Całkowite odkręcenie stanu błędu, jaki popełniłeś może zająć dużo czasu, dlatego udawanie, że błędu wcale nie było, gra na Twoją niekorzyść.

Drugą rzeczą, którą powinieneś zrobić po podjęciu błędnej decyzji jest znalezienie chwili na refleksje i przemyślenie jej. Tak, aby nie powtarzać tego samego błędu.

W przypadku operatora-paramedyka konsekwencje błędów mogą być ogromne – życie lub śmierć jego lub innych ludzi. To kolejna ilustracja zasady „ile wolności tyle odpowiedzialności”. Nawet jeśli Twoje błędne decyzje nie kosztują aż tyle, staraj się na nich uczyć i podejmować ich coraz mniej.